Kaolinový lom Kaznějov

Kaolin

Kaolin je bělavá nezpevněná hornina (ušlechtilý jíl), skládající se z minerálu kaolinit a drobných křemenných zrn, jejichž obsah ovlivňuje jeho vlastnosti, zejména viskozitu. V technické praxi se jako kaolin označují i horniny, jejichž jílový podíl činí pouhých 10 až 15 %. V jílové složce jsou minerály kaolinitové skupiny zastoupené více než 80 %. Výraz kaolin pochází z čínštiny: Kao-ling tchu znamená „hlína z Vysokého kopce“, podle naleziště Kao-ling („Vysoký kopec“) u města Ťing-te. Kaolin je sedimentárního původu. Vzniká zvětráváním či kaolinizací hornin bohatých na živec, zejména draselný (granitoidy, kyselé ortoruly, arkózy aj.), v podmínkách teplého a vlhkého klimatu, v kyselém prostředí. Vzniká také hydrotermálním rozkladem živcových hornin. U Kaznějova vzniklo kaolinitové ložisko z prvohorních karbonských arkóz kladenského souvrství v plzeňské pánvi. Jiná ložiska (např. na Karlovarsku) vznikla působením horkých pramenů. V tropických oblastech kaolinizaci způsobují monzunové deště v kyselém prostředí, které ze živců vymývají draslík, sodík a železo.

Zásoby kaolinu

Světové zásoby se odhadují na 14 miliard tun. Více než polovina je v USA, 28 % v Brazílii, po 7 % na Ukrajině a v Indii. Česká republika má kvalitní kaolin v ložiscích v okolí Kadaně, Podbořan, Karlových Varů, Plzně a Znojma. Další ložiska leží v Chebské pánvi, Třeboňské pánvi a na Vidnavsku. Česká republika patří mezi největší spotřebitele kaolinu na světě. V roce 2010 se v Česku vytěžilo 2 950 000 tun. Po USA, Uzbekistánu a Německu byla ČR jeho čtvrtým největším producentem.

Využití kaolinu

Kaolin se podle svých různých vlastností daných též vlastnostmi ložiska používá na výrobu keramiky, porcelánu, jako plnivo v gumárenství, plavený kaolin jako plnivo při výrobě papíru, jako příměs do barev a do žáruvzdorných cihel. Kaolin rozpuštěný ve vodě se používá do nátěrových hmot. Hojně se využívá v papírenství.

Sortiment kaolinů z kaznějovského lomu

KERAMICKÉ KAOLINY

Vyrábějí se v různých zrnitostech, rozlišují reologickými parametry, i rozdílným chemickým složením. Kaoliny z Kaznějova se vyznačují výbornou litelností a tvorbou střepu. Příjemcům je Lassessberger dodává jako granulát ve formě sušených nudliček. Používají se především k výrobě obkladaček, dlaždic a sanitární keramiky.

SMĚSNÉ SANITÁRNÍ KAOLINY

Jedná se o směsné kaoliny, u kterých jsou optimálně nastaveny reologické parametry, tvorba střepu a pevnost za syrova, jsou předurčeny pro technologii výroby sanitární keramiky litím.

PAPÍRENSKÉ KAOLINY

Používají se především jako plnivo při výrobě SC papírů (superkalandrované, tj. hodně hlazené papíry), balicích papírů a kartonů. Ovlivňují vlastnosti výsledného produktu, jako například bělost, opacitu, hladkost, lesk, pórovitost či pevnost papíru. Příjemcům se dodávají jako granulát ve formě sušených nudliček nebo v 62% suspenzi v cisternách.

PLNICÍ

Plnicí kaoliny ovlivňují při výrobě barev a laků jejich hustotu a viskozitu, odstín, sytost barvy a její kryvost. Uplatňují se hlavně při výrobě barev, laků, plastů, lepidel, tmelů, gumy. Při výrobě plastů mění plnicí kaolin tvářecí a dielektrické vlastnosti, barvu, odolnost proti UV záření a působí jako zhášecí činidlo. U lepidel a tmelů snižuje hořlavost, má vliv na rychlost vytvrzování, pevnost a pružnost. Ve výrobcích z gumy dociluje plnicí kaolin lepší pružnosti, tepelné vodivosti, ovlivňuje i rychlost vulkanizace. Plnicí kaoliny se dodávají volně ložené v kamiónech, vagónech nebo obřích vacích.

KAOLINY PRO SKLENĚNÁ VLÁKNA

Při výrobě skleněných vláken se používají jako reagující složka. Kaolin je zde nositelem Al₂O₃, snižuje bod tání sklářského kmene, ovlivňuje viskozitu taveniny a v hotovém výrobku pak i jeho barvu a pružnost.

SUROVÉ KAOLINY

Uplatní se při keramické výrobě: výrobě obkladaček, žáruvzdorných výrobků a bílého portlandského cementu.

LB MINERALS, s. r. o.

LB MINERALS, s. r. o., součást skupiny LASSELSBERGER, spravuje v ČR kromě kaznějovského lomu dalších 40 dobývacích prostorů. Nejznámějšími produkty společnosti jsou kaoliny, využívané v keramickém průmyslu, při výrobě papíru, barev a laků, plastů, lepidel, tmelů, skleněných vláken, ale například i léčiv ve farmaceutickém průmyslu. Kromě kaolinů dodává firma i žáruvzdorné jíly pro výrobu obkladů a dlažeb, pálených střešních tašek, elektroporcelánu, užitkové keramiky a komínových vložek. Bělninové jíly se používají ve výrobě elektroporcelánu, porcelánu a zdravotní keramiky. Pro tradiční strojařské obory nabízí slévárenské jíly pro výrobu slévárenských forem. Z vytěženého materiálu se využije i mnoho dalšího: samotné živce jsou uplatnitelné při výrobě skla, keramických slinutých dlaždic, sanitární keramiky, porcelánu, glazur, smaltů. Z vedlejšího produktu, kameniva a písku, se staly plnohodnotné suroviny pro výrobu transportních betonů a betonových tvarovek, včetně výroby prefabrikátů typu pórobetonu, betonových dílů a tvarovek, betonových střešních krytin a asfaltových směsí, využitelné ve stavebnictví.

Zdroje: oficiální webové stránky společnosti LB Minerals

Powered by OrangeCMS, webdesign © 2018 Vladimír Baxa PhotoGraphics.cz